تجربه زیست شهری؛ یعنی تفاوتی ندارد برای منِ روزنامه نگار پیش بیاید یا برای شمای مخاطب. هریک که این تجربه را روایت کنیم انگار «دیگری» هم تجربه کرده است؛ مثل ماجرایی که می خواهم روایت کنم:. روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ «رضا فرجی دانا» وزیر علوم،تحقیقات و فناوری برای استیضاح به مجلس شورای اسلامی رفت و به سؤالات نمایندگان پاسخ داد. دست آخر هم بعد از استیضاح درست در روزی که غیبت ریس جمهور روحانی در صحن مجلس شورای اسلامی سخت به چشم می آمد، از مجموع آرای ٢٧٠ نفر نماینده حاضر ۱۴۵ نماینده در موافقت ب ...

تاکسی نگاری یک استیضاح

تجربه زیست شهری؛ یعنی تفاوتی ندارد برای منِ روزنامه نگار پیش بیاید یا برای شمای مخاطب. هریک که این تجربه را روایت کنیم انگار «دیگری» هم تجربه کرده است؛ مثل ماجرایی که می خواهم روایت کنم:

روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ «رضا فرجی دانا» وزیر علوم،تحقیقات و فناوری برای استیضاح به مجلس شورای اسلامی رفت و به سؤالات نمایندگان پاسخ داد. دست آخر هم بعد از استیضاح درست در روزی که غیبت ریس جمهور روحانی در صحن مجلس شورای اسلامی سخت به چشم می آمد، از مجموع آرای ٢٧٠ نفر نماینده حاضر ۱۴۵ نماینده در موافقت با استیضاح رای دادند و ۱۱۰ رای هم در مخالفت بود و ۱۵ رای هم ممتنع بود و به قول سیاسی‌ها افتاد!

می دانستم که رادیو فرهنگ جلسه علنی مجلس با موضوع استیضاح وزیر علوم،تحقیقات و فناوری را پوشش می دهد و روی آنتن می برد. این شبکه رادیویی به صورت مستمر جلسات علنی مجلس شورای اسلامی را در روزهای یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هر هفته و به صورت زنده پخش می کند. استیضاح هم که باشد، چه شود…

گمان می کردم حتما پیچ رادیوی همه تاکسی ها روز چهارشنبه از خروس خوان سحر باز است. تاکسی هایی که مدت هاست تبدیل به اتاق فکر اقتصادی و سرمایه گذاری ، مشاوره ازدواج و طلاق و بحث سیاسی و … در تهران شده اند، سوژه قصه من است.

در مسیرهای مختلف از جنوب تا شمال تهران، از شرق تا غرب تهران سوار تاکسی شدم تا نگاه شهروندان تهرانی را با شنیدن صداهای مختلف در مجلس از رادیو، گزارش کنم. حالا این شما و این تاکسی‌نگاری‌ها و نتیجه‌گیری هم با شمای مخاطب.

***

در مسیر پیچ شمیران تا پل سید خندان؛ رادیو خاموش است. اخبار را مرتب روی موبایل ام چک می کنم. جلسه علنی نوبت صبح مجلس شورای اسلامی آغاز شد و «فرجی دانا» با همراهی هیاتی متشکل اعضای شاخص دولت وارد مجلس شد.

همزمان اخبار حضور ریس جمهور روحانی در اردبیل نیز تویئت می شود. آخرین خبر از سید حسین نقوی حسینی نماینده ورامین است:«آقای دکتر فرجی دانا نقش ندارد، اما همه کارها دست توفیقی است.» راننده تاکسی پیراهن سیاه پوشیده است. همه دندان هایش ریخته است.

سه مسافر دیگر هم عقب نشسته اند. تا خبر می رسد که فیلمی علیه «فرجی دانا» به درخواست نقوی حسینی در مجلس در حال پخش است از راننده تقاضا می کنم پیچ رادیو را باز کند.

جناب! امروز جلسه استیضاح وزیر علوم در مجلس است.امکانش هست رادیو روشن کنید؟!
– استیضاح چی هست؟ یعنی می خوان بخرن؟

نه آقا استیضاح،رای اعتماد،عدم رای اعتماد…یعنی اینکه مجلس می خواد «فرجی دانا» وزیر علوم نباشه….
– ای آقا! این بازی ما نیست، رادیو رو امروز باید کاسب ها و بازاری ها و تاجرها گوش کنن، به ما دخلی نداره، ما مهره هایی هستیم که کسی به جابجایی ما کاری نداره. لابد طرف مهره مهمیه…

اصرار برای شنیدن رادیو بی فایده است و با جواب :«اعصاب ما کشش این اخبار را ندارد» منصرف می شوم و اخبار توییت شده روی موبایلم را چک می کنم تا مقصد.

در مسیر سید خندان تا میدان ولی عصر؛ دومین فیلم هم در مجلس علیه «فرجی دانا» در صحن علنی مجلس، بعد از نطق نماینده بجنورد که گفت؛ «از تشخیص ناتوان هستید آقای «فرجی دانا» پخش شد».

رادیو در سمند تاکسی روشن است اما روی موج رادیو آوا ست. گفتم آقای راننده ممکن ِ موج رادیو فرهنگ را بگیرید تا ببینیم جلسه استیضاح وزیر علوم به کجا رسید؟ نگاهی کرد و شاید بی جهت و برای از سربازکردن شبکه دیگری را سرچ کرد و گفت نمی گیره…موج دقیق گفتم، ١٠۶.٠Mhz تلاش عبثی کرد و گفت: اعصابی داری ها… اجازه بده موسیقی مون گوش بدیم. خبر رسید علی لاریجانی جلسه را ترک کرده است.

در مسیر میدان ولی عصر تا ترمینال جنوب؛ خبر سربریدن «جیمز فولی» خبرنگار آزاد آمریکایی که سال گذشته توسط داعش در سوریه ربوده شده بود می رسد. نوبت به «فرجی دانا» رسیده است.

خوش بختانه رادیو روی موج جلسه استیضاح در تاکسی روشن است.

خبر از روحانی در اردبیل رسید:«گرچه دلم می خواست امروز در کنار وزیر علوم باشم… به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام می کنم امروز هرچه وحدت و اتحاد سه قوه بیشتر باشد در دنیای پرآشوب امروز دشمنان ما ناراحت و دوستان ما خوشحال خواهند شد» بی‌مخاطب می‌گویم:«روحانی هم که امروز اردبیل است…»

راننده استکان چای اش را سر می کشد و می گوید: «باز هم به احمدی نژاد. اگر وزیرش در چنین موقعیتی بود، از اردبیل به مجلس می آمد و در مجلس می نشست و بعد از اینکه جواب آقایان را می داد برمی گشت اردبیل»

مسافران دیگر هم در سکوت بودند، فقط یکی که عقب نشسته بود، خنده‌ای کرد و گفت:«احمدی‌نژاد»

در مسیر ترمینال جنوب تا فلکه دوم صادقیه؛ رای‌گیری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شده است.

راننده از گرمای روز آخر مرداد کلافه است. تا زمانی که خبر عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس به «فرجی دانا» از رادیو اعلام شود، کمی طول کشید.

خبر توئیت شد. بلند فکر کردم و خبر را خواندم؛«آقای ساکت رفت! رای عدم اعتماد مجلس به فرجی دانا»

انگار که همه مسافران تازه از ماجرای استیضاح خبردار شده باشند. راننده در حالی که با دستمال خود صورتش را پاک می‌کرد، رو به من گفت؛ «فکر نون باش که خربزه آبه… دولت و مجلس هر طور شده به توافق می‌رسند، خوش بختانه اینجا نیازی به مایه گذاشتن از مردم نیست». همه مسافران در سکوت بودند.

***

آیا تا زمان «احمدی‌نژاد» سیاست، مسئله مردم بود از آن پس مردم احساس می کنند سیاست کیلومتر ندارد و آن قدر می‌شود تاخت که حتی ترمز برید؟ و آن قدر ترمز برید که دستِ آخر به سکوت رسید؟ سکوت اما به تعبیر شاعر: سرشار از ناگفته‌هاست…
——————————————————————-
*روزنامه نگار

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه