مطالعات قبلی درباره تاثیر کافئین بر رشد جنین ، نتایج متناقضی را نشان داده بود.بعضی از مطالعات گذشته این فرضیه را مطرح کرده بود که مصرف کافئین زیاد باعث کندی سرعت رشد جنین می شود. مطالعه جدید مصرف کافئین را در ۳ماهه اول و ۳ماهه سوم بارداری بر روی۲۲۹۱ زن باردار بررسی کرده است. نتایج این مطالعه نشان داد وزن کودکان زنانی که روزانه ۶فنجان قهوه مصرف کرده بودند، هنگام تولد، به طور متوسط ۵/۰ پوند (حدود ۲۲۰گرم) از وزن کودکان افرادی که اصلا قهوه مصرف نکرده بودند کمتر بود. به این ترتیب ، این مطالعه نشا ...

تغذیه بارداری,دوران بارداری,تغذیه دوران بارداری,بیماریهای دوران بارداری,سفارشات دوران بارداری,مایعات در دوران بارداری,مطالعات قبلی درباره تاثیر کافئین بر رشد جنین ، نتایج متناقضی را نشان داده بود.بعضی از مطالعات گذشته این فرضیه را مطرح کرده بود که مصرف کافئین زیاد باعث کندی سرعت رشد جنین می شود. مطالعه جدید مصرف کافئین را در ۳ماهه اول و ۳ماهه سوم بارداری بر روی۲۲۹۱ زن باردار بررسی کرده است. نتایج این مطالعه نشان داد وزن کودکان زنانی که روزانه ۶فنجان قهوه مصرف کرده بودند، هنگام تولد، به طور متوسط ۵/۰ پوند (حدود ۲۲۰گرم) از وزن کودکان افرادی که اصلا قهوه مصرف نکرده بودند کمتر بود. به این ترتیب ، این مطالعه نشان داد که حتی مصرف کافئین بیش از حد معمول ، تاثیر قابل توجهی در رشد جنین ندارد.
مادران باردار به هر حال باید در مصرف زیاد از حد نوشیدنی های حاوی کافئین ، از قهوه و چای گرفته تا نوشیدنی های کولادار بیشتر دقت کنند. احتیاط شرط عقل است. این مطالعه در شماره یک مارس نشریه امریکایی اپیدمیولوژی منتشر شده است.

بر اساس تحقیقاتی که اخیرا در کشور کانادا انجام شده، زنانی که در دوران بارداری به میزان کافی شیر نمی نوشند، نوزادان ضعیف تر و آسیب پذیرتری به دنیا می آورند. محققین معتقدند کمبود ویتامین D باعث کندی در رشد نوزادان می شود. نتایج مطالعاتی که با همکاری دو دانشگاه مونترآل مک ویل (Montreal&#۰۳۹;s McGill) و کالگری (Calgary) انجام شده، نشان می دهد زنان بارداری که روزانه کمتر از ۲۵۰ میلی لیتر ( حدود یک لیوان) شیر مصرف می کنند، در مقایسه با زنانی که بیش از این مقدار شیر می نوشند، نوزادان ضعیف تری به دنیا می آورند.
این تحقیق بر روی ۳۰۰ زن باردار در سنین ۱۹ تا ۴۵ سالگی انجام شده، یک سوم این افراد کمتر از ۲۵۰ میلی لیتر شیر می نوشند و ویتامین D و پروتئین کمتر از حد لازم مصرف می کنند. پزشکان معتقدند : "شیر حاوی ویتامین D است که باعث محکم شدن استخوانها و رشد اندامها می شود. متاسفانه اغلب مادران در زمان بارداری شیر کافی نمی نوشند، شاید به این فکر نمی کنند که هر ۲۱۵ میلی لیتر شیری که می نوشند می تواند ۴۱ گرم به وزن نوزادشان هنگام تولد بیفزاید. "
آمار نشان داده تنها کمتر از ۱۵ درصد زنان کانادایی شیر گاو می نوشند. همین امر باعث می شود که در زمان بارداری نیز نتوانند عادت خود را تغییر داده و روزانه مقدار معینی شیر بنوشند.
بسیاری از زنان باردار حتی به توصیه پزشک خود، برای اجتناب از آلرژی های غذایی و جلوگیری از برآشفتگی های احتمالی که قند شیر در معده بوجود می آورد، از نوشیدن این ماده مقوی امتناع می کنند.
متخصصین بر این باورند که نوزادان ضعیف وقتی به سن رشد می رسند، خطر ابتلا به بیماری هایی چون فشارخون، چاقی مفرط و دیابت در آنها بیش از نوزادان نرمال است.
نوشیدن آب، توصیه اکید متخصصان برای تضمین سلامتی در تمام دوران زندگی است. دوران بارداری یکی از مهمترین دورانی است که نوشیدن آب در آن باید مورد توجه قرار گیرد. در تحقیقی که روی ۱۵۰۰ زن باردار انجام شد روشن شده است زنانی که در دوران بارداری هنگام صبح، یک لیوان آب می نوشیدند عوارض ناشی از بارداری مانند حالت تهوع، استفراغ، سردرد و افسردگی در آنان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. همچنین در این زنان میزان ابتلا به یبوست در این دوران به مقدار زیادی کم می شود.باید توجه داشت میزان آب مصرفی در این دوران باید کافی باشد زیرا نوشیدن آب زیاد در این دوران خطرناک است و باعث ایجاد اختلال در خون و کاهش غلظت سدیم در خون می شود که این مسئله احتمال ورم مغز را افزایش می دهد. متخصصان توصیه می کنند زنان در این دوران پنج تا شش لیوان آب در روز بنوشند.بطور کلی مصرف مایعات در دوران بارداری از دی هیدراته شدن و بروز مشکلاتی مانند سردرد، بی حوصلگی و خستگی پیشگیری می کند.آب نقشی حیاتی در سلامت بدن انسان دارد و مهم ترین عنصری است که بدن برای عملکرد اندام های حیاتی خود به آن نیاز دارد. در دوران بارداری به دلیل تغییرات ایجاد شده در بدن، نیاز بیشتری به این ماده حیات بخش به وجود می آید. در این دوران آب برای حفظ سلامت سلول های خونی و دریافت آب بافت ها ضروری است. آب در شیر مادر ترکیبی اساسی و اصلی به حساب می آید.

تغذیه بارداری,دوران بارداری,تغذیه دوران بارداری,بیماریهای دوران بارداری,سفارشات دوران بارداری,مایعات در دوران بارداری,فواید آب در دوران بارداری
نوشیدن آب مانع از دی هیدراته شدن بدن می شود. دی هیدراته شدن در دوران بارداری باعث بروز مشکلاتی مانند سردرد، حفظ آب در بدن، حالت تهوع، انقباض عضلات، سرگیجه و ‎.‎.‎. می شود.
این مشکل در سه ماهه سوم بارداری اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا دی هیدراته شدن در این زمان می تواند انقباضاتی را در پی داشته باشد که منجر به زایمان زودرس شود. رنگ ادرار بهترین راه برای کنترل میزان آب بدن است. ادرار تیره رنگ نیاز بدن به آب بیشتر را نشان می دهد و ادرار بی رنگ نشان از کافی بودن میزان آب دریافتی بدن است.
عده ای معتقد هستند نوشیدن آب در فواصل منظم می تواند حالت تهوع صبحگاهی، سوزش معده و سوءهاضمه را کمتر کند و بدن را خصوصاً در هوای گرم و مرطوب، خنک نگه دارد. علاوه بر این بروز عفونت های ادراری که در دوران بارداری بیشتر اتفاق می افتد را مانع می شود و یبوست و هموروئید را نیز کاهش می دهد.
-میزان آب مورد نیاز در دوران بارداری
در دوران بارداری، زنان باردار باید روزانه حدود سه لیتر معادل ۱۰ الی ۱۲ لیوان آب بنوشند. این میزان به ازای هر ساعت ورزش سبک، یک لیوان افزایش پیدا خواهد کرد و در تابستان به دلیل تعرق بدن یک تا دو لیوان باید به آن اضافه شود.
آب میوه می تواند بخشی از نیاز بدن زن باردار را به مایعات تأمین کند، تنها باید به خاطر داشت که مصرف آب میوه با دریافت کالری همراه است. قهوه، نوشابه و چای نیز در تأمین مایعات بدن کمک می کند اما هنگام صرف این مواد باید به نکات زیر توجه داشت:

▪ قهوه
اگرچه مصرف محصولات بدون کافئین به زنان باردار توصیه می شود اما در صورت تمایل به نوشیدن قهوه، زنان باردار مجاز هستند، حداکثر روزی یک فنجان کوچک قهوه بنوشند. مصرف زیاد کافئین در این دوران باعث کاهش جریان خون به جفت شده و در نتیجه اکسیژن و مواد غذایی کافی به جفت نخواهد رسید. تحقیقات اخیر نشان می دهد احتمال سقط در زنانی که در سه ماهه اول بارداری خود روزانه ۲۰۰ میلی گرم کافئین مصرف می کنند، تا دو برابر افزایش پیدا می کند. (این میزان معادل نوشیدن دو فنجان کوچک قهوه است)‎. احتمال سقط در زنانی که اصلاً کافئین مصرف نمی کنند ۱۲ درصد، در زنانی که ۱۰۰ میلی گرم در روز کافئین مصرف می کنند ۱۵ درصد و در بین کسانی که ۲۰۰ میلی گرم مصرف روزانه کافئین شان است تا ۲۵ درصد افزایش پیدا می کند.
 

.نوشابه های کافئین دار
مصرف حداکثر یک فنجان نوشابه کافئین دار در این زمان مجاز است. البته بهتر است از مصرف این نوشیدنی ها خودداری شود.

▪ نوشابه های رژیمی
نوشابه های رژیمی عمدتاً حاوی کافئین و شیرین کننده های مصنوعی هستند. مصرف این شیرین کننده ها در حد کم مجاز است، اما مصرف ساخارین در میزان زیاد به دلیل بروز نواقص مادرزادی در کودک مجاز نیست.

تغذیه بارداری,دوران بارداری,تغذیه دوران بارداری,بیماریهای دوران بارداری,سفارشات دوران بارداری,مایعات در دوران بارداری,▪ چای گیاهی
مصرف چای نعنا یا چای بابونه طبیعی در صورتی که مواد خاصی به آنها افزوده نشده باشد، مجاز است، اگر چه عموماً به زنان باردار توصیه می شود، در سه ماهه اول بارداری که کودک در معرض خطر بیشتری قرار دارد از مصرف مواد گیاهی (داروهای گیاهی و.‎.‎.) پرهیز کنند. برخی از مواد گیاهی باعث بروز انقباضات رحمی شده و گاهی زایمان زودرس را به همراه دارند، از این رو باید جهت مصرف مواد گیاهی حتماً با پزشک مشورت کرد.

▪ آب میوه
برای تهیه آب میوه باید توجه داشت که میوه را حتماً با آب و مواد ضدعفونی کننده شسته وسپس آب آن گرفته شود زیرا در غیر این صورت مواد شیمیایی و آفت کش های روی میوه می تواند برای مادر و کودک مشکل آفرین شود.

▪ شیر و زرده تخم مرغ
مصرف این نوشیدنی در دوران بارداری اصلاً توصیه نمی شود زیرا زرده تخم مرغ خام، می تواند حاوی سالمونلا (salmonella) باشد. سالمونلا نوعی باکتری است که باعث مسمومیت غذایی شده و حتی در برخی موارد کشنده است. این باکتری مستقیماً به کودک آسیب نمی رساند بلکه به دلیل بروز تب بالا، استفراغ، اسهال و کاهش آب بدن (دی هیدراته شدن بدن) ممکن است عوارضی مانند زایمان زودرس یا سقط را به همراه داشته باشد.

▪ آب
در صورتی که زن باردار نمی تواند مزه آب را تحمل کند، بهتر است یک برش لیموترش را در لیوان و یا پارچ آب بیندازد تا طعم دار شود. علاوه بر این مخلوط کردن چند قطره آب لیمو ترش تازه با آب برای برطرف ساختن حالت تهوع نیز مفید است.
افزودن گشنیز تازه، دانه رازیانه و یا یک دانه هل در آب می تواند آن را طعم دار کند. تکه میو ه های یخ زده مانند پرتقال، لیمو، کیوی، هلو، زردآلو و آلو می توانند به جای یخ مورد استفاده قرار بگیرند.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه