چشم انتظار 5 وزیر زن در دولت روحانی

Rake[Www.KamYab.Ir]

عصر ایران؛ سعید شمس – هر چند اول بار سید محمد خاتمی رییس جمهور اصلاح طلب بود که یک خانم ( معصومه ابتکار) را وارد کابینه کرد و او را به معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست گماشت اما عنوان اولین وزیر زن را باید به دولت دوم محمود احمدی نژاد نسبت داد. هنگامی که دکتر مرضیه وحید دستجردی بر کرسی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نشست هر چند که این وزارت به فرجام نرسید و در میانه راه رییس جمهور او را برکنار کرد و یک مرد را به جای او به وزارت رساند.

در هنگامه بحث های مربوط به انتخاب اعضای کابینه دکتر حسن روحانی و در حالی که اغلب اصلاح طلبان وارد مصادیق نمی شوند فاطمه راکعی (که در آخرین دیدار قبل از انتخابات فعالان سیاسی حامی روحانی با هاشمی رفسنجانی نیز حضور داشت و سخن گفت)زنان را برای تصدی ۵ وزارتخانه شایسته می داند.

نماینده مردم تهران در مجلس ششم معتقد است « دولت آقای روحانی با تفکر اصلاح طلبی روی کار می آید و توجه ویژه به زنان در عرصه مدیریتی نیز باید در راستای اصلاحات لحاظ شود.» او اما به بیان این اعتقاد بسنده نمی کند و می گوید انتظار داریم رییس جمهور جدید در لیست وزیران پیشنهادی خود زنان را نیز به کارگیرد تا جایی که حتی ۵ وزیر زن را در فهرست ببینیم.

«عصر ایران» با فاطمه راکعی درباره حضور زنان در دولت آتی گفت و گو کرده است:

*حضور زنان در کابینه دولت آتی را چطور پیش بینی می‌کنید؟

دولت آقای روحانی با تفکر اصلاح طلبی روی کار می آید و به نظر من “توجه ویژه به زنان در عرصه مدیریتی” یکی از مواردی است که می‌تواند در راستای اصلاحات گنجانده شود. زنان جامعه ایران “ارتقای سطح مدیریت” را به عنوان یکی از خواست های خود مطرح می‌کنند و توجه به آن برایشان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پس دولتی‌ها و آنهایی که چینش کابینه را انجام می‌دهند تخت هیچ شرایطی نباید به زنان بی توجه باشند.

*با توجه به وزارت خانم دستگردی در دولت دهم، به نظر می‌رسد این اتفاق قابل دسترس تر از گذشته شده است.

به هر حال وقتی ایشان به عنوان وزیر در کابینه حضور داشتند، می‌توان گفت که اعتراضات و مخالفتهای گذشته تکرار نخواهد شد و به همین دلیل آقای روحانی مشکل خاصی برای معرفی وزیر زن ندارند. انتظار موجود این است که تصدی ۵ وزارت خانه به زنان واگذار شود تا ما هم بتوانیم در فعالیتهای مهم نقش پررنگی داشته باشیم. هرگز فراموش نخواهیم کرد که در سالهای گذشته حتی صحبت کردن از انتخاب یک خانم به عنوان وزیر، عبور از خط قرمز بود. اما وضعیت تفاوت کرده و شرایط اکنون آماده حضور پررنگ زنان در کابینه است.

*قبول دارید که انتظار انتخاب ۵ وزیر زن برای حضور در کابینه کمی غیرمتعارف است؟

نه، زنان در این سال‌ها توانمندی‌های خود را بارها ثابت کرده‌اند و گمان نمی‌کنم کسی بتواند شایستگی‌های این قشر را نادیده بگیرد یا بتواند انکار کند. چه اشکالی دارد که زنان بتوانند به کابینه راه پیدا کنند؟ مخصوصا اینکه وزیر شدن زنان دیگر تابو نیست.

*غیرمتعارف بودن به معنی توانمند نبودننیست، به هر حال تاکنون فقط یک زن توانسته به سمت وزارت برسد.

شواهد موجود نشانگر این واقعیت است که خانم دستگردی یکی از وزرایی بود که با وجود بی مهری‌های فراوان کارنامه ای قابل دفاع را از خود برجای گذاشتند. این در شرایطی است که همه دیدند دولتی‌ها برخورد و رفتار مناسبی با او نداشتند. این عملکرد درخشان این پیام را به جامعه داد که ا��ثال ایشان زیاد است و زنان با ذات خیرخواهی خود، می‌توانند کارهای بزرگی را انجام بدهند.

*البته این احتمال هم وجود دارد که زنان به سهم خواهی متهم شوند.

اذهان عمومی باید به این نتیجه برسد که زنان دنبال سهم خواهی نیستند و اگر اصرار به حضور دارند، فقط در راستای این است که می‌خواهیم توانمندی‌های خود را در خدمت افکار عمومی قرار بدهیم. نباید از کنار این مساله به راحتی گذشت که امام خمینی تاکید زیادی به توجه به زنان و قدرتشان داشتند و توضیه می‌کردند زنان باید در مقدرات کشور شریک باشند.

*با وجود این حرف و حدیثها، به عنوان یک زن فعال چه توصیه ای به رییس جمهور منتخب دارید؟

ایشان حتما معتقد به حقوق زنان هستند و به همین دلیل باید این را در نظر داشته باشند که انتخابش به عنوان رییس جمهوری این امیدواری را در جامع زنان به وجود آورده است که سهم بیشتری در کابینه داشته باشند و همانطور که قبلا گفتم، انتظار داریم مسؤولیت حدقال ۵ وزارت خانه به زنان سپرده شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه